Jak wyprawiano kiedyś dożynki i co z tego wytrzymało próbę czasu do dziś

Dożynki jest to święto ludowe, które organizuje się w celach dziękczynnych za pomyślne zakończenie żniw oraz prac polowych. Obchodzone są w jedną z czterech niedziel września. W dawnych czasach tej uroczystości towarzyszyło sporo różnych praktyk i zwyczajów. Niestety spora część z nich nie zdołała przetrwać do dziś.
Piwo
Dziennikarz: Frô de maracujá!
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Jednym z nielicznych jest wciąż żywy konkurs za największy wieniec dożynkowy, w którym udział biorą wszystkie miejscowości w danej gminie. Warto pamiętać, że to święto miało niegdyś wyjątkowe znaczenie dla ludności wiejskiej i podchodzono do niego z należytym szacunkiem. Dzisiaj niestety niewiele kto pamięta o jego pierwotnym znaczeniu, dla wielu jest to po prostu jeszcze jedna okazja do dobrej zabawy. W dzisiejszych czasach dożynki szykowane są na wielką skalę. Zapraszane są różnego typu zespoły muzyczne, zarówno te wiejskie jak i większe znane osobistości, takie jak między innymi Krzysztof Krawczyk, grupa Kombi lub też zespół Enej. Często organizowane są różnego rodzaju konkursy. Na przykład mogą to być konkursy taneczne, podczas których wybiera się najlepszą parę wieczoru czy zawody w jedzeniu, gdzie zwycięża osoba, która pochłonęła najwięcej hamburgerów, frytek czy innych smakołyków.


Polecamy też

Moda na ekologiczną żywność

Ekoj
Treści źródłowe: ekoj.pl
Ludzie dopiero zwrócili uwagę na to, co kupują. Nie zgadzają się na niezdrowe dodatki i domagają się jakości. Zdrowa żywność przestaje być ekstrawagancją i pojawia się w zwykłych domach. Firmy, które mają w ofercie produkty ekologiczne kojarzą się jeszcze z wysokimi i nieuzasadnionymi cenami.


Interesującym pomysłem na rywalizację jest tak zwana zabawa w odgadywanie rzeczowych różności. Mogą stanowić je przedmioty przeróżnego pochodzenia, które swoim interesującym i niejednoznacznym wyglądem powinny wprowadzać w zakłopotanie, a nazwanie ich powinno być ciężkie do odgadnięcia. Dla przykładu, warto wykorzystać w tym celu akcesoria do grilla, które teoretycznie dla wszystkich są znane. Jednakże pewne elementy z pewnością będą problematyczne. Wystarczy naszykować przykładowo ruszt do smażenia ryb, rozpałkę do węgla, stojak na żeberka bądź szczoteczkę do grilla. Daję słowo, że nie będzie to łatwe zadanie. W tej zabawie mogą wziąć udział dorośli, dzieci i młodzież. Idealną nagrodą za zajęcie najwyższego miejsca dla dorosłych są różnorodne kufle do piwa (poznaj naszą ofertę: a dla młodzieży nie mających jeszcze osiemnastu lat bilety do kina. To tylko kilka przykładów zabaw, które mogą być wykorzystane podczas dożynek i innych okazji, lecz w natłoku emocji warto na chwilę się zatrzymać i przypomnieć sobie jak istotne jest to święto i jaką wartość miało ono dla poprzednich pokoleń.
2018/07/12, 02:40:59
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.